Informacje dla Autorów
Informacje ogólne
- Publikowanie w czasopiśmie Prace Archiwalno-Konserwatorskie jest bezpłatne. Wydawca nie pobiera opłaty zgłoszeniowej i opłaty za opracowanie artykułów.
- Przesłanie materiału do publikacji w czasopiśmie Prace Archiwalno-Konserwatorskie oznacza zgodę Autora na przeniesienie praw własnościowych do oryginalnego opublikowanego tekstu na wydawcę oraz zgodę na cyfrowe rozpowszechnianie materiału w formule Open Access (Zobacz umowę licencyjną) i opublikowanie danych osobowych (imię i nazwisko, afiliacja, email) w wersji tradycyjnej i elektronicznej.
- Redakcja wdrożyła procedury antyplagiatowe, każdy materiał przesłany do publikacji, przed skierowaniem do procesu recenzyjnego, sprawdzany jest przy użyciu systemu antyplagiatowego. Oprogramowanie porównuje tekst artykułu z zasobami światowego Internetu oraz dostarcza wynik z bazy publikacji naukowych. System pozwala na identyfikację podobieństw z innymi publikacjami oraz źródeł tych publikacji.
- Artykuły naukowe poddawane są procedurze recenzyjnej, na którą składa się ocena wewnętrzna dokonywana przez Redakcję, a po decyzji o przyjęciu tekstu – ocena zewnętrznego recenzenta (zob. procedura recenzyjna).
Ochrona praw autorskich i dostęp
- Czasopismo Prace Archiwalno-Konserwatorskie działa na podstawie polskiego i międzynarodowego prawa autorskiego.
- Treść czasopisma jest dostępna na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych, aktualnie w wersji 4.0 (CC-BY-NC-ND 4.0). Podsumowanie licencji:
- Użytkownikowi witryny wolno nieodpłatnie korzystać z zamieszczonych tu utworów, pod warunkiem że spełni on następujące wymagania: „BY” – uzna autorstwo (tzn. nie przypisze sobie autorstwa tych materiałów); „NC” – wykorzysta te utwory wyłącznie do celów niekomercyjnych (tzn. nie użyje ich w celach komercyjnych bez zgody Autora lub Autorów oraz Redakcji); „ND” – nie utworzy utworów zależnych (tzn. nie zmodyfikuje tych utworów, ani nie utworzy na ich bazie własnego dzieła bez należytego uszanowania praw Autora lub Autorów pierwotnego dzieła oraz Redakcji).
- Dozwolony użytek tekstów opublikowanych w czasopiśmie obejmuje: niekomercyjne wykorzystanie w zakresie prywatnym w celu prowadzenia badań, nauczania, komentowania, krytykowania, cytowania, parafrazowania, informowania oraz archiwizowania, z poszanowaniem obowiązującego prawa autorskiego i dokładnym podaniem informacji bibliograficznej takich tekstów.
Podsumowanie licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/deed.pl
Tekst licencji: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/pl/legalcode
Informacje edytorskie
- Materiały do publikacji należy przesyłać na adres email redakcji: pak@siedlce.ap.gov.pl
- Redakcja przyjmuje teksty wyłącznie w formie elektronicznej w plikach tekstowych zapisanych w formacie doc. lub rtf.
- Materiał ilustracyjny do tekstu należy przesyłać w osobnych plikach w formacie jpg.
- Tekst powinien mieć postać znormalizowanego komputeropisu: wszystkie marginesy 2,5 cm, czcionka TNR 12 pkt, z odstępem pojedynczym.
- Nie należy stosować żadnego formatowania, ani wyróżnień graficznych.
- Do cytatów należy stosować tylko cudzysłów.
- Kursywą należy wyróżniać wyrażenia obcojęzyczne.
- Przypisy dolne, tradycyjny styl polski. Przykłady opisu bibliograficznego:
• monografia:
T. Zielińska, Poczet polskich rodów arystokratycznych, Warszawa 1997, s. 28.
• artykuł w czasopiśmie:
T. Grygier, Zagadnienia podziału wewnętrznego archiwistyki, „Archeion”, t. 68, 1979, s. 156-157.
• rozdział w monografii wieloautorskiej:
A. Hilger, Związek Sowiecki 1945–1991 [w:] Czekiści. Organy bezpieczeństwa w europejskich krajach bloku wschodniego 1944–1989, red. K. Persak i Ł. Kamiński, Warszawa 2010, s. 56.
• artykuł internetowy:
D. Magier, Ja archiwista. Portret zbiorowy archiwistów, http://archiwozofia.com/single-post/2020/01/25/Ja-archiwista-Portret-zbiorowy-archiwisty (dostęp: 14.03.2020).
• materiał archiwalny:
nazwa archiwum, nazwa zespołu archiwalnego, sygnatura akt, strona/karta, tytuł dokumentu, np.: Archiwum Państwowe w Siedlcach, Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, sygn. 4, s. 6, Wykaz agentury bolszewickiej.
10. Używamy skrótów łacińskich (op. cit., ibidem, idem, itd.).
Publikacja
- Materiał, który pomyślnie przeszedł procedurę recenzyjną i został ostatecznie zaakceptowany przez redakcję, jest na bieżąco publikowany formie cyfrowej na stronie internetowej czasopisma. Jest ona równoprawną z oryginałem wersją tekstu wchodzącą do obiegu naukowego.
- Oryginalną wersją czasopisma jest forma papierowa, która ukazuje się w zeszytach wychodzących w cyklu dwuletnim.
- Autor opublikowanego materiału otrzymuje 1 egz. autorski zeszytu.